Selkirk DSP8P12-1 Stove Pipe, 8 in ID x 8-1/2 in OD Dia, 12 in L, Aluminized Steel/Stainless Steel, Black
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
17
quantity
Product details
Category
Double wall stove pipe is a connector pipe that links wood stoves to insulated chimneys. This system features a black aluminized steel outer casing and heavy-gauge stainless steel inner liner. 1/4 in air space between inner and outer pipes provides great insulating value. 6 in clearance to combustibles. Three metal screws supplied with each length. For installed length, subtract 1-3/8 in per joint. Listed to ULC S641 and UL 103 standards.